Co to jest leasing?

Co to jest leasing?

Leasing to umowa cywilnoprawna. Taka umowa zawierana jest pomiędzy leasingodawcą (firmą, która finansuje zakup i jest właścicielem przedmiotu) a leasingobiorcą (korzystającym, najczęściej firmą). Leasing jest względnie podobny do wynajmu długoterminowego lub zakupu w kredycie na raty. Cała procedura polega na tym, że firma leasingowa pozwala na użytkowanie pewnej rzeczy leasingobiorcy w zamian za ustaloną wcześniej w umowie opłatę miesięczną. Umowa leasingowa zawarta jest na określony czas, minimalny i maksymalny okres finansowania zależy od bardzo wielu czynników.

Na co można wziąć leasing?

W ramach leasingu możemy skorzystać z finansowania praktycznie każdego przedmiotu potrzebnego do funkcjonowania przedsiębiorstwa. Możemy sfinansować zakup firmowego wyposażenia biura, maszyn i urządzeń czy nawet hali produkcyjnej. Najczęściej jednak przedsiębiorcy korzystają z leasingu na zakup pojazdów. W ramach leasingu finansuje się samochody dostawcze i ciężarowe oraz potrzebne w każdej firmie samochody osobowe.

Kto może wziąć leasing?

Z leasingu może skorzystać każdy przedsiębiorca, który legalnie prowadzi biznes w naszym kraju. W ramach leasingu umowę podpiszą zarówno osoby prowadzące małe jednoosobowe działalności jak i duże spółki prawa handlowego. Najważniejszym czynnikiem często jest dobra historia kredytowa, która sprawdzana jest w BIK i KRD. Jeśli mieliśmy zaległości to znajdą się również firmy oferujące leasing bez sprawdzania baz, ale taka oferta często jest o wiele droższa i mniej korzystna. Maksymalny wiek leasingobiorcy zależny jest od wybranej firmy leasingowej, często jest to ok 70 – 75 lat. 

Leasing dla obcokrajowca?

Jeśli nie posiadamy polskiego obywatelstwa również mamy możliwość skorzystania z leasingu. Ważne, że nasza firma ma siedzibę w Polsce. Dla obywateli Unii Europejskiej prowadzących biznes w naszym kraju nie będzie problemu z uzyskaniem zgody na finansowanie. Dla osób pochodzących z poza UE istotne będą przedstawione dokumenty. Jeśli korzystamy z pobytu czasowego, to zazwyczaj leasingodawca udzieli nam finansowania tylko na taki czas jaki możemy legalnie przebywać w Polsce. Wiele zależy również od indywidualnej oceny ryzyka.

Korzyści z leasingu operacyjnego

Leasing ma wiele korzyści dla naszej firmy. Przede wszystkim nie musimy angażować własnych środków. Możemy optymalizować podatki przez księgowanie w koszta miesięcznej faktury za leasing. Wpłata własna i wykup również będą naszym kosztem. Możemy odliczyć VAT. O tym ile VATu można obliczyć decyduje użytkowanie pojazdu. Leasing to często również szybkie i proste procedury, co pozwala na skorzystanie z tej formy finansowania dla wielu firm.

Give a Comment