Jeśli decydujesz się na leasing samochodu będziesz miał możliwość wyboru procedury finansowania. Wymagane dokumenty będą zależne od procedury finansowania, a to jaka procedura będzie nas dotyczyć zależy często od wewnętrznych wytycznych każdego leasingu. Podane poniżej procedury stosuje się w każdym rodzaju leasingu, począwszy od leasingu operacyjnego, pożyczkę leasingowa po leasing finansowy.
Procedura uproszczona
Najchętniej stosowana procedura w leasingu operacyjnym, gdyż mamy tutaj absolutne minimum formalności. Zakup samochodu w procedurze uproszczonej wiąże się często ze spełnieniem kilku istotnych wymagań.
Najcześciej są to:
- firma istnieje ponad rok (w niektórych firmach leasingowych akceptowane są 3 miesiące działalności)
- leasingodawca ma ukończone 25 lat
- cena samochodu w zależności od firmy leasingowej nie może przekroczyć 150 000 – 250 000 zł
- wpłata własna na używane auto od 10%
- wpłata własna na nowy samochód od 1%
W przypadku kiedy spełniamy wszystkie wymagania możemy skorzystać z procedury uproszczonej, w której wymagane dokumenty to głównie:
- NIP firmy, krótki opis czym się zajmuje oraz oświadczenie o przychodzie za poprzedni rok
- zgoda na weryfikację w BIK i KRD
- dane osobowe z dowodu osobistego
- dane kontaktowe
- specyfikacja nowego samochodu, a dla używanych pojazdów również zdjęcia, skan dowodu rejestracyjnego i polisy, wraz z danymi dostawcy
W ramach procedury uproszczonej decyzja pozytywna możliwa jest do uzyskania nawet w kilka godzin. Najważniejsze tutaj to dobra historia w BIK i KRD oraz odpowiednie przedstawienie pojazdu ze wszystkimi wymaganymi zdjęciami i dokumentami. Czasami analityk może mieć dodatkowe prośby i pytania dotyczące naszej działalności.
Procedura uproszczona z dokumentami finansowymi
W poszczególnych przypadkach będziemy musieli przedstawić dodatkowe dokumenty finansowe naszej firmy. Są to zazwyczaj dokumenty:
- bilans lub KPIR
- PIT za poprzedni rok
Na podstawie przedstawionych dokumentów będzie wyliczana zdolność leasingowa. O tym czy musimy przedstawić dokumenty dowiemy się często w trakcie procesowania.
Procedura pełna
Pełna procedurę stosuje się dla droższych samochodów oraz maszyn i innych przedmiotów. W tym wypadku musimy przedstawić wszystko co wymaga dany leasingodawca. Są to oczywiście wszystkie dokumenty z procedury uproszczonej, dokumenty finansowe oraz inne wymagane dokumenty. W ramach procedury pełnej leasingodawca może zapytać o wszystko, często jednak musimy przedstawić dodatkowo potwierdzenie o niezaleganiu za ZUS i US, wyciągi z rachunku firmowego, kilka ostatnich faktury itp.